„Pojď se mnou tam, kde nebe je vysoké a modré a kde oblaka bílá rychleji než kde jinde plují. Slyšíš tu píseň v korunách borovic? Slyšíš tu píseň dálek závratných? Tiše a velebně šumí hlavy stromů. Záře slunce červenavá stéká po jejich rozpukaných kmenech a vůně pryskyřice tě omámí. A večer oheň táborový tam do tmy pak zasvítí a vyvolá v tobě pocity, které otřesou tvou duší.“
- Jaroslav Foglar
2 Etapák Znak národní 2.jpg

PROLOG

Byl červenec 2013, stáli jsme v Paříži pod Vítězným obloukem a v nohách jsme měli Tour de France. Na koloběžce. Akci, která tak nějak stmelila v oněch dobách lidi, kteří se kolem koloběžek pohybují. Z této parádní atmosféry vznikla o rok později z pera Zdeňka Černého, Vaška Juna (kteří nás tehdy navštívili v etapě na Mont Ventoux) a Zdeňka Beneše akce, která se svojí jedinečností a neopakovatelnou atmosférou zapsala do koloběžkových dějin. Etapák. Etapový koloběžkový závod. Akce, na jejíž tři ročníky vzpomínají všichni, kteří měli to štěstí, že se jí mohli tehdy zúčastnit, téměř se slzou v oku. Závod, kde se nejlepší světoví koloběžkáři ze všech koutů světa, v čele s Finem Alpo Kuusistem, který ji dokázal třikrát vyhrát, utkali v bitvách, které vešly do historie.

Nebyla to však akce pouze pro vyvolené. Spolu se všemi těmi koloběžkovými mistry světa se Etapákem proháněli také obyčejní smrtelní koloběžkáři všech výkoností, aby pak se všemi velmistry našeho sportu proseděli večery pod hvězdami u táborových ohňů.

V květnu 2016 se Etapák konal naposledy.

 

A v říjnu 2021 se po pěti letech vrátil. Oheň táborový opět se rozhořel na sklonku dnů, kdy se borci ze 4 zemí plahočili  po cestách dál... a bylo nám krásně.

A na přelomu dubna a května 2022 se vrací znovu. Nově s mottem, který nám dal právě závod předchozí:

 

"...po cestách dál hledaj normální svět..."

england-circle-512.png
  • Facebook
Kickbike_Company_Logo_Black.png
_archPASEK.png
Kolobezky_black.jpg