top of page

Můj Kickbike příběh - Jelen

Updated: Mar 26, 2018


Jelen vyjel Grossglockner na jeden nádech a právě vydechl


Začátek osmdesátých let byl ve znamení triatlonu, který jsme začali jezdit jako jedna z prvních zemí na světě. Stálá nespokojenost se standartními délkami závodů vedla k jejich prodlužování a násobkům původních délek. Výsledkem byl v roce 1988 ojedinělý triatlon Ultraman -10 km plavání 500 km na kole a 100 km běh. Ten jsme absolvovali pod dozorem lékařů vrcholového střediska, kteří se studií snažili v té době dokázat, že tělo i v takovémto extrémním zatížení se chová normálně.


V létě tenis, kolo a v zimě jsem objížděl běžecké dálkové závody. Vrcholem těžkých závodů však byla 24hodinovka na lyžích či 220km soupaž závod ve Švédsku na běžkách (14,5hod.). Do toho jsem v létě běhal maratony se sporadickým tréninkem - v té době jsem moc netrénoval, spíš jsem občas zkoušel, co tělo vydrží. Třeba výjezd na kole na Ještěd se středně těžkým převodem s batohem na zádech a podobné krávoviny.

Marcialonga 1983

Občasné horolezectví mne přivedlo až k čtyřem desítkám výstupů na nejvyšší čtyřtisícové evropské vrcholy. Postupně jsem se ale dopracoval k tomu, že jsem z preventivních důvodů přestal běhat na sucho, abych ve stáří mohl být ještě aktivní. A navíc jsem nechtěl nikdy ustrnout jen krátkodobě na tom, co dělám. Časem jsem dospěl k tomu, že zatěžování kloubního aparátu během není tak zdravé, jak jsem si vždycky myslel.

USA 1995

Koloběžka díky komplexnímu pohybu celého těla byla tedy logickým vyústěním dalšího sportovního odvětví, které je pro tělo šetrné a zároveň velmi prospěšné. Oslovil jsem pár dalších kamarádů a postupně jsme začali objíždět koloběžkářské silniční ligové závody. Nespokojenost s dětskými kilometrážemi tratí opět vedla k vyhledávání akcí, které mají výrazně vyšší fyzický záběr.Následuje pár etap Tour de France, Paříž- Roubaix, Etapáky, Přejezdy republiky, 12hodinovky, Giro, 3x Ventoux atd. Pořád mám tak nějak v hlavě masovější rozvinutí terénního koloběhu, a tak si nechám u Ládi Bartůňka postavit několik koloběžek do různě těžkých terénů. Kromě silničních závodů (Marcialonga) začínám intenzivně objíždět závody v terénu společně s bajkery - Rally Sudety, Salzkammergut, Eleven, ABB, Král Šumavy, Babí léto, atd. Na těchto závodech jsem zpravidla za exota, protože v terénu je to náročné na kole, natož na koloběžce. Kromě toho dělám vyjížďky na desítky alpských sedel -Stelvio, Rolle, Lavaze, Mortirolo, Giau, Gardena, Gavia, Pordoi, Pellegrino, Bernina, Glockner, Valles, Tonale, Falzarego, Sella, Cool du Nivolet atd. Do toho občas kolečkové lyže a s tím výjezdy i závody na pořádné kopce.

Jako první koloběžkář zdolal Jelen 3x Mont Ventoux - 2017

Občasné zranění přiměřeně souvisí s počtem najetých kilometrů. Plány do budoucna nějaké ještě jsou, ale každopádně to budou věci, které tady ještě nebyly. Důležité je stále se hýbat a snažit si to také užít. Výkony jsou jen o hlavě, kterou stačí jednoduše naprogramovat a samotný sportovní výkon je potom už jen hračka…

Adoptován do týmu Suomi, Etapák 2016 s Alpem Kuusistem a Hannu Vierikkem

375 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page